Kučeravé plemená kanárikov
Kučeravé kanáriky tvoria špecifickú skupinu štruktúrových plemien. Jednotlivé plemená sa výrazne odlišujú a preto má každé plemeno stanovený osobitný štandard na základe ktorého sa posudzujú na výstave a osobitnú bodovaciu stupnicu. Výzorovo je každé plemeno natoľko osobité že rozhodca musí pre korektné posúdenie exteriérových vád dokonale poznať štandard každého plemena.
Kučeravé kanáriky majú v jednotlivých oblastiach tela kučery ktoré sa špecificky nazývajú – žabó, plutvy, plášť, oliva, prilba, čiapka, bokombrady, brada, ružica a golier. Do skupiny kučeravých kanárikov patrí týchto 9 samostatných plemien:
- francúzsky trubač
- severoholandský kanárik
- francúzsky kučeravý kanárik
- švajčiarsky kučeravý kanárik
- taliansky gibber
- padovánsky kučeravý kanárik
- milánsky kučeravý kanárik
Francúzsky trubač je najväčší a najvyhľadávanejší kučeravý kanárik s dĺžkou až 19 centimetrov. Má kolmý postoj, vznešenú a elegantnú postavu a výrazne vyvinuté perové ozdoby vďaka čomu je atrakciou na každej výstave. Dôraz sa kladie hlavne na dobrý fyziologický stav keďže sú tieto kanáriky dosť prešľachtené a už aj zdegenerované.
Severoholandský kanárik je najčastejšie chovaným kučeravým kanárikom u nás, je menší a robustný. Hlava, krk a brucho majú hladké perie, inde sú trojmiestne kučery. Dorastá do 17 – 18 centimetrov, má zároveň elegantnú ale aj športovú postavu a nikdy nesmie pôsobiť hrbatým dojmom. Perie na plášti má byť cestičkou rozdelené tak, že sa súmerne vlní cez ramená po stranách tela.
Francúzsky kučeravý kanárik – dorastá do 16 – 17 cm, má tiež trojmiestne kučery ale má úzku hlavu a dlhý natiahnutý krk. Pri vzpriamenom postoji sa podobá na číslicu 7. Najtemperamentnejšie jedince sú natoľko napnuté že sa chvejú a neustále prešľapujú z nohy na nohu.
Švajčiarsky kučeravý kanárik – má hrbatý postoj a kosákovitý tvar tela. Dorastá do 16 – 17 cm a zatiaľ len málo trpia na výrazné degeneratívne zmeny. Chovajú sa vo všetkých bežných sfarbeniach pričom pri strakatých jedincoch sa dbá na symetrickosť rozloženia škvŕn.
Taliansky gibber – tento druh je veľmi prešľachtený a sú preto tak atrakcia ako aj predmetom štúdií výskumných ústavov ktoré pozorujú patologické prejavy v správaní sa. Celkovú postavu majú slabú až vetchú a často sa nohou pridŕžajú klietky aby udržali rovnováhu. Operenie je tiež slabé, na prsiach presvitá koža a stehná sú úplne bez peria.
Padovánsky kučeravý kanárik – na hlave má tento krásny druh chocholík preto sa často nazýva chocholíkatý kučeravý kanárik.
Milánsky kučeravý kanárik – má výrazné farby (hlavne červenú a bielu) a bohaté kučery.
Padovánsky kučeravý kanárik (video):
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com, video: © YouTube.com
Ahoj, kde sa dajú zohnať tieto kučeravé druhy? 🙂
Ja som kúpil Severné Holanďany v Polsku
Mam na predaj krasneho kuceraveho zeleno zlteho kanarika Severoholandsky